Gör en förfrågan om den här egenskapen
Ref: AG19MLSC4633587
Fastighet som marknadsförs av Spain Property Shop S.L
Ditt namn:
E-postadress:
Telefon nr:
Genom att markera den här rutan kommer vi att vidarebefordra din fråga till upp till fem andra fastighetsmäklare som har liknande fastigheter som denna.
Förfrågningsinformation:
Traditionellt byhus, totalrenoverat år 2025, med bevarande av sin gamla väsen. Dess centrala läge ger enkel tillgång till butiker, restauranger och service. Huset är fördelat på tre våningar. På bottenvåningen har vi ett vardagsrum med matplats och braskamin, perfekt för kalla vinterdagar, en gästtoalett och ett fullt utrustat öppet kök med tillgång till en rymlig uteplats. På första våningen hittar vi två dubbelrum, båda med tillgång till mysiga balkonger med öppen utsikt, och ett komplett badrum med dusch. På andra våningen finns ett rymligt sovrum med varm/kall luftkonditionering, ett stort arbetsrum/kontor och en stor privat terrass, perfekt för att äta utomhus, sola eller njuta av utsikten över byn, dalen och med havet och Peñón de Ifach i bakgrunden. Hela huset har tvåglasfönster med fönsterluckor och vackra träbjälkar i taken.
Egenskaper
- 3 sovrum
- 1 badrum
- 197m² Bygg storlek
- Dubbelglas
Kostnadsfördelning
Standard betalningsform
Reservationsdeposition
3.000€
Återstoden av insättningen till 10%
33.500€
Slutbetalning på 90% vid slutförande
328.500€
Fastighetsköpskostnader
Fastighetspris
365.000€
Överföringsskatt 8%
29.200€
Notaravgifter (cirka)
600€
Matrikelavgifter (cirka)
600€
Juridiska avgifter (cirka)
1.500€
* Överföringsskatt baseras på försäljningsvärdet eller matrikelvärdet som är det högsta.
** Informationen ovan visas endast som en guide.
Amorteringskalkylator