Gör en förfrågan om den här egenskapen
Ref: EIV8695A
Fastighet som marknadsförs av España Dream Properties
Ditt namn:
E-postadress:
Telefon nr:
Genom att markera den här rutan kommer vi att vidarebefordra din fråga till upp till fem andra fastighetsmäklare som har liknande fastigheter som denna.
Förfrågningsinformation:
Vi presenterar denna magnifika fastighet belägen mellan städerna Elda och Sax, i ett lugnt område men ändå nära alla bekvämligheter. Fastigheten ståtar med en rymlig tomt med en täckt carport för skuggig parkering, vilket skyddar bilarna från solen året runt. Utomhus finns det, förutom odlade och anlagda områden, en damm/pool och en grillplats precis intill, perfekt för måltider med vänner och familj. När vi kliver in kommer vi till en täckt veranda, perfekt för sommarmiddagar eller vintersolbad, tack vare dess glasväggar som hjälper till att upprätthålla en behaglig temperatur. Längre in i huset hittar vi ett rymligt vardagsrum som ansluter direkt till det nyrenoverade köket. Från köket har vi tillgång till ett mycket mångsidigt rum som kan användas som matsal, vardagsrum, kontor etc. För närvarande används det för förvaring. Vidare hittar vi två badrum, en tvättstuga och ytterligare tre sovrum. Huset är utrustat med både värme och luftkonditionering, vilket gör det perfekt för året runt-boende eller helt enkelt för säsongsvistelser eller helger. Sax är en charmig stad med 10 000 invånare, med tåg- och busslinjer till Alicante, och ståtar med en härlig traditionell spansk atmosfär bara 30 minuters bilresa från Alicante.
Egenskaper
- 3 sovrum
- 2 badrum
- 152m² Bygg storlek
- 2.080m² Tomtstorlek
Reservationsdeposition
3.000€
Återstoden av insättningen till 10%
19.500€
Slutbetalning på 90% vid slutförande
202.500€
Fastighetsköpskostnader
Fastighetspris
225.000€
Överföringsskatt 8%
18.000€
Notaravgifter (cirka)
600€
Matrikelavgifter (cirka)
600€
Juridiska avgifter (cirka)
1.500€
* Överföringsskatt baseras på försäljningsvärdet eller matrikelvärdet som är det högsta.
** Informationen ovan visas endast som en guide.
Amorteringskalkylator