1 / 1
Gör en förfrågan om den här egenskapen
Ref: OCG-45211222
Fastighet som marknadsförs av Olive Grove Estates
Ditt namn:
E-postadress:
Telefon nr:
Genom att markera den här rutan kommer vi att vidarebefordra din fråga till upp till fem andra fastighetsmäklare som har liknande fastigheter som denna.
Förfrågningsinformation:
Belägen i hjärtat av byn Cañada, Alicante (nära Villena), erbjuder denna stora fastighet på 397 m² utrymme, karaktär och enorm potential. Belägen på en generös tomt på 736 m² är huset perfekt för dem som vill renovera och skapa en skräddarsydd bostad full av charm och personlighet.
Fastigheten består för närvarande av fem sovrum och ett badrum, med rymliga vardagsrum som drar nytta av naturligt ljus tack vare dess syd-, öst- och västläge. En traditionell öppen spis ger värme och karaktär, medan terrassen och balkongen erbjuder trevliga utomhusutrymmen att koppla av och njuta av omgivningarna.
Den stora trädgården erbjuder utmärkt potential för landskapsarkitektur, underhållningsområden eller till och med tillägg av en pool (med förbehåll för tillstånd). Med ett förråd och parkeringsplats inkluderade i priset är de praktiska elementen redan på plats.
Viktigt är att både tillfarten och fastigheten i sig är anpassade för personer med nedsatt rörlighet, vilket gör den till ett mångsidigt alternativ för en mängd olika köpare.
Även om det är i behov av renovering, erbjuder detta byhus en sällsynt möjlighet att förvandla en generöst stor fastighet med utomhusutrymme till ett fantastiskt familjehem, gästhus eller investeringsprojekt.
Egenskaper
- 5 sovrum
- 1 badrum
- 397m² Bygg storlek
- 736m² Tomtstorlek
Kostnadsfördelning
Standard betalningsform
Reservationsdeposition
3.000€
Återstoden av insättningen till 10%
12.000€
Slutbetalning på 90% vid slutförande
134.996€
Fastighetsköpskostnader
Fastighetspris
149.995€
Överföringsskatt 8%
12.000€
Notaravgifter (cirka)
600€
Matrikelavgifter (cirka)
600€
Juridiska avgifter (cirka)
1.500€
* Överföringsskatt baseras på försäljningsvärdet eller matrikelvärdet som är det högsta.
** Informationen ovan visas endast som en guide.
Amorteringskalkylator
Spanska fastighetsnyheter och uppdateringar av Spain Property Portal.com