2 sovrum Lägenhet till salu

2 sovrum Lägenhet till salu

Fuente Alamo, Murcia
179.995
 
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
  • 2 sovrum Lägenhet till salu
1 / 20

Gör en förfrågan om den här egenskapen

Ref: P5723
Fastighet som marknadsförs av 5 Real Estate 5 Real Estate
Ditt namn:
E-postadress:
Telefon nr:
Genom att markera den här rutan kommer vi att vidarebefordra din fråga till upp till fem andra fastighetsmäklare som har liknande fastigheter som denna.
Förfrågningsinformation:
Sending Your Enquiry Please Wait...
** Motiverade säljare ** PRISNEDSÄTTNING **
Denna fantastiska takvåning erbjuder 2 sovrum, 2 badrum och ett uppgraderat vardagsrum med fantastiskt utomhusutrymme och magnifik utsikt. Lägenheten är bland de större takvåningarna i området i samma prisklasse.

Ingång sker från den säkra dörren på bottenvåningen eller från det gemensamma parkeringsgaraget under jord via hissen eller trappor.
Vid ingången hittar du ett ljust och rymligt vardagsrum med stora fönster. Här finns plats för soffa, soffbord, TV-möbel, matbord och stolar etc. samt fristående möbler.
Detta rum har uppgraderats med högkvalitativa trägolv, en nyligen servad AC (varm och kall) och har renoverats till en mycket hög standard.
Det finns en dörr med myggnät som leder till den stora solterrassen med utsikt över golfbanan, den omgivande landsbygden och bergen. Perfekt för avkoppling och att se dagen gå förbi.

Ett smakfullt uppgraderat öppet kök leder till vardagsrums-/matplatsen. Det finns gott om förvarings- och arbetsytor och en extra frukostbar som erbjuder extra förvaring och separerar köket från matplatsen, samtidigt som allt är en del av samma. Denna stil är perfekt för underhållning. Ett grovkök kompletterar detta område med en ny panna och tvättmaskin.

Genom denna vackra fastighet har du det moderniserade familjebadrummet som har en stor duschkabin med regndusch, ett badrumsskåp och golvvärme.

Längs en liten hall hittar du sovrum 1 som är dubbelt så stort med stort fönster. Garderober med dubbeldörrar säkerställer att det finns tillräckligt med förvaring och detta rum är utrustat med AC som ger varm och kall värme samt en takfläkt.

Sovrum 2, som är det stora sovrummet, är ett stort dubbelrum med inbyggda garderober och ett omklädningsrum, AC, takfläkt och skjutbara altandörrar som leder till solterrassen. Kompletteras av det uppgraderade badrummet där du hittar en stor duschkabin med regndusch, ett badrum, golvvärme och ett jacuzzibadkar uppfört några trappsteg.

Från vardagsrummet uppför marmortrappan finns ett utrymme som för närvarande används och är perfekt som kontor innan du går ut till det stora solariet som är ca 88 kvm.

Här hittar du olika zoner som börjar med ett relaxområde som är anlagt med trä och perfekt för avkoppling och utsikt över det andra området som är en stenträdgård med mogna växter och blommor och ett vackert stenparti. Inte något man ofta hittar i en lägenhet.

Det följer en matplats med konstgräs bredvid grillplatsen.
Oavsett hur man tittar från denna solterrass har man en fantastisk utsikt över de omgivande bergen, landsbygden, golfbanan och den gemensamma poolen. En regndusch kompletterar detta område för varma, soliga sommardagar.

Fastigheten har också en egen parkeringsplats på ca 48 kvm i det gemensamma underjordiska parkeringsgaraget och ett eget förråd som är av bra storlek på ca 13 kvm.

Hallen på avsatsen har snyggt omvandlats till en gemensam chill-out-zon.

Bara några steg bort finns en barnpool och en större vuxenpool för allmänheten.

Denna fastighet har inretts och uppgraderats till en mycket hög standard och måste ses för att uppskattas.

Storlekarna på denna fastighet är mycket väl representerade med en total byggyta på ca 140 kvm, 120 kvm privat utrymme, ett solarium på ca 90 kvm, 10 kvm balkong samt förrådsutrymme och parkeringsplats.

Med en 18-hålsbana, en 6-håls Academy-bana, 3 x par 3 och 3 x par 4 hål (alla designade av Dave Thomas) är Hacienda del Álamo utformad för att njuta av alla typer av sporter. Detta inkluderar faciliteter för att spela fotboll, basket, boule, tennis, bowling och paddeltennis.

Hacienda de Álamo Resort ligger i ett mycket lugnt område, mindre än 5 minuter från staden Fuente Álamo, 10 minuter från Murcias internationella flygplats och 25 minuter från Medelhavets stränder. Resorten har en 18-håls golfbana, designad av den prestigefyllda Dave Thomas (The Academy), faciliteter för att utöva olika sporter som tennis, paddeltennis, fotboll (naturgräsplan), basket, engelsk bowling etc.

På Resort Hotel kan du njuta av de olika utrymmena i SPA:t och smaka på högkvalitativa rätter i restaurangerna och i det kommersiella området Pueblo Español med en stormarknad, barer och restauranger.

5 Real Estate är Spaniens snabbast växande fullservice internationella fastighetsmäklare med fast avgift, med många kontor i norra och södra Costa Blanca, samt i Murcia-regionen.

Vi strävar efter att erbjuda en transparent och förstklassig service till alla våra kunder, oavsett om det är köpare eller säljare. Från det ögonblick du först kontaktar oss kommer du att inse skillnaden vi erbjuder och marknadsför som standard. Du kan vara säker på att du har att göra med effektiva, pålitliga yrkesverksamma med många års erfarenhet av spanska fastigheter.

På 5 Real Estate säljer vi endast fastigheter som är direkt listade hos oss själva, vilket innebär att vi personligen känner varje säljare, deras hem och de områden där de är belägna. Med tanke på vår omfattande portfölj av direkt listade fastigheter är vi säkra på att vi kan hitta rätt fastighet som matchar dina behov.

Så gör en förfrågan idag och ta reda på varför vi är så annorlunda och varför vi blir det självklara valet för både köpare och säljare.

Egenskaper

  • 2 sovrum
  • 2 badrum
  • 142m² Bygg storlek
  • Simbassäng
  • Delvis möblerad
  • Privat parkering
  • Våningsplan: Översta våningen
  • Gemenskapsavgifter (årliga): 2000
  • Lokal skatt (årlig): 550
  • WC for visitors
  • Accessability\proximity: Airport 30m
  • Accessability\proximity: Beach at 30 min
  • Accessability\proximity: Commercial areas
  • Accessability\proximity: Restaurants
  • Accessability\proximity: City nearby
  • Accessability\proximity: Mountain
  • Accessability\proximity: Touristic areas
  • Security door
  • Views: Pool view
  • Accessability\proximity: Golf course 1km
  • Views: Urban view
  • Solar orientation: West
  • Laminated floor
  • Views: Garden view
  • Proximity: Hospital
  • Proximity: Pharmacy
  • Proximity: Playground
  • Balcony (m2): 10.23

Kostnadsfördelning

Standard betalningsform
Reservationsdeposition
3.000€
Återstoden av insättningen till 10%
15.000€
Slutbetalning på 90% vid slutförande
161.996€
 
Fastighetsköpskostnader
Fastighetspris
179.995€
Överföringsskatt 8%
14.400€
Notaravgifter (cirka)
600€
Matrikelavgifter (cirka)
600€
Juridiska avgifter (cirka)
1.500€

* Överföringsskatt baseras på försäljningsvärdet eller matrikelvärdet som är det högsta.

** Informationen ovan visas endast som en guide.

Amorteringskalkylator

Inteckning Belopp:
179.995€
Deposition:
Ränta:
%
Period:
Inteckning resultat

* Informationen ovan tillhandahålls av The MHI Group och visas endast som en guide. Individuella omständigheter kan ändra den ränta vi erbjuder för en inteckning. Klicka på länken nedan för att få en personlig offert.

Spanska fastighetsnyheter och uppdateringar av Spain Property Portal.com